(function() { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/babel-polyfill/6.26.0/polyfill.min.js'; script.async = true; document.head.appendChild(script); }()) var __cp = { "id": "N_Z-izFEexO7tCYiYWKJz8Sb0ulmB2cvLkxr0fFOf_w", "version": "1.1" }; (function(window, document) { var cp = document.createElement('script'); cp.type = 'text/javascript'; cp.async = true; cp.src = "++cdn-widget.callpage.io+build+js+callpage.js".replace(/[+]/g, '/').replace(/[=]/g, '.'); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(cp, s); if (window.callpage) { alert('You could have only 1 CallPage code on your website!'); } else { window.callpage = function(method) { if (method == '__getQueue') { return this.methods; } else if (method) { if (typeof window.callpage.execute === 'function') { return window.callpage.execute.apply(this, arguments); } else { (this.methods = this.methods || []).push({ arguments: arguments }); } } }; window.callpage.__cp = __cp; window.callpage('api.button.autoshow'); } })(window, document); window.__lc = window.__lc || {}; window.__lc.license = 4442131; ;(function(n,t,c){function i(n){return e._h?e._h.apply(null,n):e._q.push(n)}var e={_q:[],_h:null,_v:"2.0",on:function(){i(["on",c.call(arguments)])},once:function(){i(["once",c.call(arguments)])},off:function(){i(["off",c.call(arguments)])},get:function(){if(!e._h)throw new Error("[LiveChatWidget] You can't use getters before load.");return i(["get",c.call(arguments)])},call:function(){i(["call",c.call(arguments)])},init:function(){var n=t.createElement("script");n.async=!0,n.type="text/javascript",n.src="https://cdn.livechatinc.com/tracking.js",t.head.appendChild(n)}};!n.__lc.asyncInit&&e.init(),n.LiveChatWidget=n.LiveChatWidget||e}(window,document,[].slice)) Kontaktowe zapalenie skóry - jak je rozpoznać i leczyć? - Laser DeLux® ! function(w, d, t) { w.TiktokAnalyticsObject = t; var ttq = w[t] = w[t] || []; ttq.methods = ["page", "track", "identify", "instances", "debug", "on", "off", "once", "ready", "alias", "group", "enableCookie", "disableCookie"], ttq.setAndDefer = function(t, e) { t[e] = function() { t.push([e].concat(Array.prototype.slice.call(arguments, 0))) } }; for (var i = 0; i < ttq.methods.length; i++) ttq.setAndDefer(ttq, ttq.methods[i]); ttq.instance = function(t) { for (var e = ttq._i[t] || [], n = 0; n < ttq.methods.length; n++) ttq.setAndDefer(e, ttq.methods[n]); return e }, ttq.load = function(e, n) { var i = "https://analytics.tiktok.com/i18n/pixel/events.js"; ttq._i = ttq._i || {}, ttq._i[e] = [], ttq._i[e]._u = i, ttq._t = ttq._t || {}, ttq._t[e] = +new Date, ttq._o = ttq._o || {}, ttq._o[e] = n || {}; var o = document.createElement("script"); o.type = "text/javascript", o.async = !0, o.src = i + "?sdkid=" + e + "&lib=" + t; var a = document.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(o, a) }; ttq.load('C61P4F3VJ586PA3ACUC0'); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');
Łódź Białystok Bielsko-Biała Bydgoszcz Częstochowa Gdańsk Gdynia Kalisz Katowice Kielce Kraków Lublin Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa, Egejska Warszawa, Hanki Czaki Warszawa, Widok Wrocław
Laser DeLux / Blog / Kontaktowe zapalenie skóry - jak je rozpoznać i leczyć?

Kontaktowe zapalenie skóry - jak je rozpoznać i leczyć?

Każdego dnia nasza skóra narażona jest na kontakt z różnymi czynnikami, które nierzadko przyczyniają się do reakcji zapalnej skóry. Pojawienie się tego typu zmian zwykle powoduje w nas niepokój i dyskomfort. Często nie wiemy także jakie pierwsze kroki podjąć aby pozbyć się problemu.

Od czego reakcje zapalne mogą powstać na Twojej skórze? Przede wszystkim dzieje się to po kontakcie z substancją drażniącą lub alergenami. Najczęściej znajdziesz je w nieodpowiednich kosmetykach i zbyt mocnych proszkach do prania. Swędząca i zaczerwieniona skóra to duży problem, który wymaga od Ciebie wdrożenia odpowiedniego leczenia i stosowania właściwej pielęgnacji.

Alergiczny wyprysk kontaktowy najczęściej zauważalny jest u osób dorosłych, co ciekawe choroba dotyka nawet 5% ludzi.

spis treści

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry czym jest?

Kontaktowe zapalenie skóry to częsta choroba skóry, która polega na tym, że na obszarze mającym kontakt z substancją drażniącą pojawiają się zmiany. Alergeny oraz substancje drażniące skórę najczęściej znajdują się w:

  • Detergentach
  • Kosmetykach
  • Lekarstwach
  • Perfumach
  • Ozdobach w których skład wchodzi: nikiel, kobalt czy chrom
  • Produktach lateksowych np. rękawiczkach

Następstwem nadmiernej aktywności tych składników jest cytotoksyczność komórek naskórka i skóry właściwej. W konsekwencji prowadzi to do martwicy skrzepowej w obrębie tkanek w wyniku denaturacji białek albo co gorsze penetrowania w głąb skóry i powodowania tam reakcji zapalnych i uszkodzenia bariery naskórkowej.

Kontaktowe zapalenie skóry - objawy

Kontaktowe zapalenie skóry można poznać po kilku reakcjach na Twojej skórze. Najczęściej są to:

  • zmiany wysiękowe,
  • obrzęki,
  • pęcherzyki, prowadzi to do uszkodzeń skóry objawiającej się złuszczaniem, rogowaceniem, odczuwalnym świądem.

Za samo pojawienie się reakcji alergicznej na Twojej skórze odpowiada niewłaściwa reakcja układu odpornościowego na konkretną substancję. W momencie kiedy dostanie się ona do komórek w Twojej skórze odpowiadających za pochłanianie oraz przetwarzanie antygenów powstaje reakcja zapalna. Możesz też mieć do czynienia z wypryskiem kontaktowym z podrażnienia na skórze, tego typu zmiany zwykle pojawiają się u osób, które miały kontakt z bardzo silną substancją drażniącą i nie ma związku z nieodpowiednią reakcją układu immunologicznego.

Kontaktowe zapalenie skóry nazywane jest  chorobą o podłożu wieloczynnikowym, o jej wystąpieniu mogą decydować zarówno czynniki endogenne i egzogenne. Czas, długość ekspozycji, warunki, kontakt, zaburzenie struktur skóry jest związana z pierwszym czynnikiem. W następnym wyróżniamy wiek, płeć, występowanie chorób skóry a także praca, jaką podejmujemy stanowi podstawę rozwoju tej choroby.

Osoby zatrudnione na takich stanowiskach jak fryzjerzy, kosmetolodzy, lekarze czy pracujące w przemyśle spożywczym są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby. Wśród grupy społecznej to kobiety mają wyższy wskaźnik zachorowań z powodu bezpośredniego kontaktu z substancjami drażniącymi.

Badania wskazują, iż społeczeństwo nieprzekraczające 55 roku życia jest bardziej podatne na przeznaskórkową utratę wody, zaburzające funkcję obronne skóry. 

Właściwe rozpoznanie kontaktowego zapalenia skóry

Jeżeli na Twojej skórze pojawiły się objawy kontaktowego zapalenia skóry na na początek powinnaś doprowadzić do ograniczenia kontaktu z alergenem, który mógł wywołać taką reakcję na skórze. W dalszej kolejności warto udać się do specjalisty czyli lekarza dermatologa, który na podstawie wywiadu medycznego, Twoich objawów oraz zleconych badań postawi właściwą diagnozę i zaproponuje leczenie.

Wykonanie testów płatkowych jest niezbędne do diagnozy wyprysku kontaktowego. Tego typu testy skórne dzieli się na:

  • testy punktowe (nacięcie skóry w obrębie aplikacji alergenu) ,
  • testy śródskórne (wstrzyknięcie alergenu śródskórnie),
  • alergii IgE-zależnej
  • naskórkowe testy płatkowe  w alergii kontaktowej. 

Próba ta wykonywana jest za pomocą płatków nasączonych czynnikiem drażniącym i aplikowaniem ich na skórze pleców, wewnętrznej strony przedramion. Ekspozycja na alergen wymaga minimum 15-20 minutowego kontaktu. Wystąpienie przebudowy skóry( pęcherze, nadżerki, zaczerwienienie skóry) świadczy o negatywnym działaniu środków wykorzystywanych w tej próbie.  W przypadku przewlekłych zmian stosuje się leki zalecane przez medyków głównie leki sterydowe. Oprócz stosowania preparatów medycznych należy zadbać o pielęgnację domową skóry. Stosuj kremy ochronne, w których skład wchodzą emolienty, lipidy, NMF, wit E, mocznik , które odbudowują warstwę ochronną skóry, wybieraj produkty pozbawione dodatkowych substancji zapachowych, nadających kolor, stosuj rękawiczki ochronne w kontakcie z wodą lub ze środowiskiem czynników drażniących i oczywiście unikaj w miarę możliwości kontaktu z alergenami.  

Kontaktowe zapalenie skóry - czy jest zaraźliwe?

Kontaktowe zapalenie skóry nie może być zaraźliwe ponieważ nie jest ono wywołane przez patogeny. Można z taką osobą przebywać w tym samym pomieszczeniu a także mieć z nią kontakt. I na koniec pojawia się jeszcze jedno pytanie czy można zapobiegać pojawieniu się kontaktowego zapalenia skóry? Tak, jeżeli będziesz zwracała szczególną uwagę na stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz będziesz solidnie zabezpieczać swoją skórę przed działaniem substancji potencjalnie należących do drażniących.

Przeczytaj więcej o problemach skórnych w naszych poradnikach:

Proponowane zabiegi:

  1. Kieć-Świerczyńska M. , Kręcisz B., Chomiczewska D., ‘Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia część I. Epidemiologia, etiopatogeneza i obraz kliniczny, Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Łódź, Przychodnia Chorób Zawodowych, Medycyna Pracy 2008;59(5):409 – 419.

 

0 0 Ilość ocens
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
× Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday