WYBIERZ SALON:

Przebarwienia posłoneczne - niechciana pamiątka z urlopu

Przebarwienia posłoneczne - co zrobić kiedy się pojawią

Nieestetyczne plamy na całej twarzy - to cena, jaką płacimy za intensywne opalanie bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Próbujemy ukryć je pod makijażem, jednak rzadko się to udaje. Przebarwienia nie zawsze przyjmują postać uroczych piegów - niejednokrotnie są powodem kompleksów u wielu kobiet. Jak się przed tym uchronić?

Rodzaj promieniowania i jego wpływ na skórę

Za poparzenia słoneczne odpowiada promieniowanie UVB, które dociera do bardzo głębokich warstw skóry. Następstwem jego działania jest rumień a także bąble z surowiczą treścią. UVB ma wysoką energię i przyczynia się do bardzo intensywnego rogowacenia naskórka.

Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za trwałą opaleniznę. Stanowi mniej więcej 90% promieniowania UV i występuje podczas każdej pory roku. To dzięki promieniowaniu UVA nasza skóra zyskuje piękny, brązowy kolor. Niestety, dodatkowo uszkadza ono włókna kolagenowe i elastynowe. UVA zaburza również wytwarzanie barwnika w skórze, czyli melaniny i może prowadzić do pojawienia się na skórze ciemniejszych plamek.Ten rodzaj promieniowania bez problemu przenika przez szyby i niektóre tkaniny, ale w normalnych dawkach nie powoduje stanów zapalnych ani podrażnień.  

Jak się uchronić przed przebarwieniami na twarzy?

Przede wszystkim bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków, które uchronią nasza twarz przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Co możemy zrobić, aby nie doprowadzić do powstania przebarwień?

- kremy z wysokimi filtrami - tylko  30 SPF i 50 SPF. Najlepiej użyć ich już 30 minut przed wystawieniem skóry na słońce, a następnie powtarzać nakładanie cienkiej warstwy kremu co 2-3 godziny.

- przebywanie na słońcu nie powinno trwać długo i odbywać się w godzinach od 12:00 do 15:00, gdyż wówczas promieniowanie UVA jest najsilniejsze.

- za nasilenie objawów powstawania przebarwień odpowiadają też światłoczułe preparaty (dziurawiec, nagietek)  oraz niektóre leki ( przeciwpadaczkowe, uspokajające, antybiotyki). Podczas wypoczynku na ostrym słońcu należy odstawić wszelkie światłoczułe produkty.

Co zrobić, kiedy powstaną przebarwienia posłoneczne?

Ze względu na to, że przebarwienia na skórze występują na różnych głębokościach, najlepszym rozwiązaniem na ich redukcja przy użyciu lasera. Sprzęt pozwala na rozbicie melaniny, nagromadzonej w miejscu przebarwienia, a następnie samoczynne jej wchłonięcie przez organizm. Laserowe usuwanie przebarwień jest bardzo skuteczne i radzi sobie z większością powstałych zmian na skórze. Po udanych zabiegach, konieczne jest stosowanie się do powyższych reguł, aby uniknąć pojawienia się nowych przebarwień.Oceń artykuł

Średnia ocen 0/5, ilość głosów 0

Powiązane artykuły

Skóra naczynkowa - jak dbać o nią latem?

Cera naczynkowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji przez cały rok. Podczas upalnych dni letnich jest ona jednak szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych i gorąco, które mają zgubny wpływ na naczynia krwionośne. Jak więc dbać o skórę naczynkową latem?

Przebarwienia i blizny po trądziku - jak się ich pozbyć?

Przebarwienia i blizny po trądziku to jedynie pozornie problem dotyczący wyłącznie nastolatków. Zdarza się, że po latach od wieku nastoletniego, trądzik i blizny po nim wciąż powodują dyskomfort, są źródłem kompleksów i braku pewności siebie. 

Przebarwienia skóry nad ustami - skąd się biorą, jak je usunąć?

Przebarwienia skórne to dolegliwość, której wiele z nas próbuje się pozbyć. Plamy na skórze powstają wskutek działania różnorodnych czynników. Najczęściej ich pojawianie się uwarunkowane jest genetycznie

Karboksyterapia pod oczy i na rozstępy - 2 najbardziej popularne zastosowania zabiegu

Karboksyterapia jest metodą niepowtarzalną, o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Tak naprawdę niewiele zabiegów medycyny estetycznej pozwala poprawić kondycję włosów i zahamować ich wypadanie, zlikwidować cellulit i nadmiar tkanki tłuszczowej, usunąć rozstępy, cienie i worki pod oczami, a także drobne zmarszczki.


Wszystkie treści zamieszczone w serwisie objęte są prawem autorskim i nie mogą być powielane ani rozpowszechniane lub rozpowszechniane dalej w jakiejkolwiek formie (elektronicznej i mechanicznej), w tym udostępniane w Internecie - bez zgody pisemnej Laser DeLux. Wykorzystanie treści w sposób niepożądany grozi konsekwencjami prawnymi. Strona internetowa Laser DeLux ma charakter edukacyjny, połączony z przedstawieniem oferty i usług. Zespół Laser DeLux dokłada wszelkich starań, by prezentowane treści miały jak największą wartość informacyjną. Redakcja nie ponosi jednak odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, który nie prowadzi działalności lekarskiej w postaci udzielania świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Zalecamy, by przed podjęciem wszelkiego rodzaju działań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.