WYBIERZ SALON:

Jak łagodzić podrażnienia po depilacji?

skra kobietyPodrażnienia występujące po depilacji są zjawiskiem częstym i wyjątkowo niekomfortowym. Zaczerwienienie i bolesność skóry to naturalna reakcja po wyrwaniu zbędnych włosków. Depilacja tradycyjną już maszynką może spowodować zaś nieestetyczne krostki, powodujące swędzenie i pieczenie. Jak sobie poradzić z tym uporczywym problemem i w jaki sposób mu zapobiegać oraz jak usunąć podrażnienia pod depilacji – na te wszystkie pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak uniknąć podrażnienia po depilacji? Odpowiednia pielęgnacja

W pierwszej kolejności skupmy się na tym, jak nie dopuścić do powstawania podrażnień. Kluczem do tego jest odpowiednia pielęgnacja. O tym, że o skórę należy dbać i systematycznie ją pielęgnować, wie zdecydowana większość kobiet. Cotygodniowy peeling oraz wmasowywanie w skórę balsamów nawilżających i odżywczych, pozwoli zmiękczyć naskórek. Dzięki regularnej pielęgnacji, skóra będzie stawiała mniejszy opór odrastającym włosom, niwelując ryzyko powstania podrażnień i wrastających włosów. Ważne, aby pamiętać, że peeling powinien zostać wykonany dzień przed depilacją (my mówimy o tygodniowym odstępie klietnom), a następnie tydzień po zabiegu.

Na przekór pozorom – wzmacniaj włoski!

Aby włosy po depilacji mogły łatwiej przebić się przez skórę, powinny być odpowiednio mocne i twarde. Jednym ze sposobów na ich wzmocnienie jest stosowanie… maszynki do golenia. Dzięki temu włosy nie będą wrastać, a tym samym powodować dodatkowych podrażnień.

Czas – nie bez znaczenia!

Jedną z metod zapobiegania podrażnieniom po depilacji jest…wydłużanie czasu pomiędzy jej kolejnymi zabiegami. Na rynku pojawiają się coraz skuteczniejsze preparaty, opóźniające odrastanie zarostu po depilacji. Stosowanie tego typu kosmetyków pomaga ograniczyć wrastanie włosków i stany zapalne mieszków (włosowych). Obecnie wiele z dostępnych preparatów ma właściwości nawilżające, a dodatkowo zawierają enzymy roślinne (np. papaję), które wnikając w głąb skóry powodują rozpuszczenie włosków. Kosmetyki opóźniające odrastanie włosów należy wcierać w skórę bezpośrednio po depilacji. Zabieg ten zaleca się powtarzać każdego dnia, aż do momentu odrastania pierwszych włosków.

Niebanalny banał

CChoć może się to wydawać banalne, jedną z najprostszych metod zapobiegania podrażnieniom po depilacji jest stosowanie specjalnych pianek. Dzięki nim maszynka łatwiej sunie po skórze, tym samym chroniąc ją przed pojawieniem się stanów zapalnych.

Na rynku coraz powszechniejszym produktem przeznaczonym do depilacji są pianki, rozpuszczające włoski na powierzchni skóry. Zanim zostanie użyta po raz pierwszy, zawsze należy sprawdzić, czy nie powoduje ona uczulenia. W tym celu wystarczy nanieść niewielką ilość produktu na skórę i odczekać przynajmniej 12 godzin. Jeśli po tym czasie w miejscu aplikacji nie pojawiły się żadne niepokojące zmiany – wysypka, zaczerwienienie - wówczas można przystąpić do depilacji właściwej.

Jak zwalczać podrażnienia po depilacji?

Podrażnienia najczęściej występują w miejscach, gdzie skóra jest delikatna i wrażliwa. Dlatego często spotykanymi są podrażnienia po depilacji twarzy, pach czy okolic intymnych. Usuwając włoski z tych części ciała, warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłową technikę. Bardzo często tępa maszynka przyczynia się do powstawania krostek w pachwinach, a zaczerwienienie po depilacji woskiem jest efektem nieprawidłowego użycia plastrów.

Czym smarować podrażnienia po depilacji?

Na szczęście najlepsze sposoby na irytację skóry, dostępne są w aptekach. Wiele kosmetyczek poleca maść Alantan, która jest nie tylko tania, ale również niezwykle skuteczna. Stosuje się ją w leczeniu niewielkich ran oraz oparzeń, doskonale nawilża i regeneruje skórę. Maść jest bezpieczna i delikatna, można ją stosować nawet na podrażnienia okolic intymnych po depilacji. Po goleniu lub depilacji nóg można też zastosować specjalną oliwkę łagodzącą. Jeśli podrażnieniu uległa twarz, warto zdecydować się na lekki krem, który nie będzie zostawiał tłustej warstwy. To, jak długo utrzymają się podrażnienia po depilacji, zależy od pierwotnego stanu skóry. Jeśli skóra była sucha i odwodniona lub świeżo opalona, to z pewnością będzie dłużej dochodzić do siebie.

Zdarza się, że sposób przeprowadzania zabiegu usuwania niechcianego owłosienia wpływa na problem pojawiających się podrażnień. Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest zmiana przyzwyczajeń i wybór innej metody, takiej jak np. depilacja laserowa.


Oceń artykuł

Średnia ocen 4.6/5, ilość głosów 9

Powiązane artykuły

Depilacja pach - maszynka czy laser?

Depilacja pach to nie tylko podstawa zadbanego wyglądu, ale również kwestia higieny osobistej. Włosy często są dodatkową przyczyną nadmiernego pocenia, co więcej przeszkadzają w skutecznym działaniu antyperspirantów.

Fakty i mity na temat depilacji laserowej

Wraz ze wzrostem popularności oraz dostępności depilacji laserowej, narosło wokół niej dużo mitów, które mogą odstraszać od przeprowadzenia zabiegu. Niewątpliwy wpływa na to ma również fakt, że na rynku dostępne są różne urządzenia, wykazujące zróżnicowaną efektywność.

Depilacja miejsc intymnych u mężczyzn - poznaj możliwe rozwiązania

Depilacja miejsc intymnych u mężczyzn przestała być tematem tabu. Panowie docenili korzyści płynące z depilacji, jakimi niewątpliwe są względy higieniczne oraz estetyczne. Jednak czym najlepiej depilować miejsca intymne?


Wszystkie treści zamieszczone w serwisie objęte są prawem autorskim i nie mogą być powielane ani rozpowszechniane lub rozpowszechniane dalej w jakiejkolwiek formie (elektronicznej i mechanicznej), w tym udostępniane w Internecie - bez zgody pisemnej Laser DeLux. Wykorzystanie treści w sposób niepożądany grozi konsekwencjami prawnymi. Strona internetowa Laser DeLux ma charakter edukacyjny, połączony z przedstawieniem oferty i usług. Zespół Laser DeLux dokłada wszelkich starań, by prezentowane treści miały jak największą wartość informacyjną. Redakcja nie ponosi jednak odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, który nie prowadzi działalności lekarskiej w postaci udzielania świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Zalecamy, by przed podjęciem wszelkiego rodzaju działań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.