WYBIERZ SALON:

Jak długo goją się blizny?

blizna na twarzy - mikrodermabrazjaWygląd, kształt i kolor blizn, które pozostają na naszej skórze różnią się w zależności od typu urazu, zabiegu czy zranienia, które doprowadziło do nieestetycznych defektów. Również czas potrzebny do całkowitego zabliźnienia się ran jest wypadkową rodzaju uszkodzenia, indywidualnych właściwości skóry oraz jej pielęgnacji zarówno podczas gojenia się ran, jak i po ich zabliźnieniu.

Jakie blizny goją się najdłużej

Przyczyną powstawania blizn są urazy, w wyniku których naruszona zostaje naturalna ciągłość skóry. Uszkodzone miejsca wypełniane są tkanką łączną, która odbudowuje ubytki, zabezpiecza przed zagrożeniami otoczenia i pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania zranionych narządów ruchu.

Bez względu na rodzaj ran, proces odbudowy uszkodzonej skóry rozpoczyna się niemal bezpośrednio po urazie. Już wtedy organizm zaczyna pracę nad rekonstrukcją nabłonka w celu odzyskania ciągłości naturalnej warstwy ochronnej ciała. Proces ten może trwać od kilku tygodni nawet do 2 lat. Oczywiście gojenie blizn po operacji trwa dłużej, niż gojenie blizn po ospie, jednak czas całkowitej regeneracji zależy nie tylko od rodzaju rany, ale również od właściwej pielęgnacji. Najdłużej goją się ostre rany pourazowe i pooparzeniowe, w przypadku których szczególne znaczenie ma odpowiednia kontrola, specjalistyczna pielęgnacja i ochrona.

Wygląd i właściwości blizn

Podczas procesu zabliźniania się i regeneracji skóry zmienia się jej wygląd i właściwości. Wytrzymałość odbudowanego naskórka stopniowo zwiększa się i już po 3 miesiącach może sięgać nawet 80% jej naturalnego poziomu. Zabliźniona skóra nigdy jednak nie będzie tak wytrzymała, jak jej pierwotna nienaruszona warstwa.
W trakcie gojenia blizna kilkukrotnie zmienia swoją barwę. Początkowo czerwona rana, po całkowitym zagojeniu przyjmuje jasny perłowy odcień, który najczęściej wyraźnie odcina się na tle naturalnego koloru skóry. Ponieważ tkanka ta nie posiada naturalnego pigmentu, blizny nie opalają się, co sprawia, że po słonecznych kąpielach stają się jeszcze bardziej widoczne.

Zregenerowane po uszkodzeniach obszary odróżniają się od naturalnej powierzchni skóry nie tylko barwą, ale także fakturą. Ze względu na ich formę wyróżnić można blizny zanikowe – zagłębienia w gładkiej strukturze skóry pojawiające się np. podczas gojenia blizn potrądzikowych – i przerostowe, powstające, gdy nadprodukcja tkanki łącznej powoduje powstawanie mniejszych lub większych wypukłości.

Jak przyspieszyć gojenie się blizn

ręka z bliznąGojenie się blizn po operacji, po trądziku czy ospie można wspomagać odpowiednio dobraną pielęgnacją. Podstawą leczenia ran jest troska o jej właściwe oczyszczanie. Do odbudowy naskórka, niezbędne jest również nawilżenie uszkodzonego obszaru oraz ochrona skóry wokół niego, w czym pomocna może okazać się przepisana przez lekarza maść na gojenie się blizn. Obserwacja i kontrola gojących się ran pozwala unikać komplikacji, zakażeń, a także redukować ostateczną wielkość blizn, co jest wyjątkowo istotne np. w przypadku gojenia blizn na twarzy.

Dieta na gojenie się blizn

Gojenie blizn, podobnie jak wszystkie inne procesy regeneracyjne, wymaga odpowiedniego paliwa. Energię niezbędną do odbudowy naskórka zapewnimy sobie właściwą ilością węglowodanów, natomiast przyjmowane w pokarmie białka dostarczą nam materiału, z którego powstawać będą mogły nowe komórki. Na proces gojenia ran negatywnie wpływać mogą niedobory witamin i minerałów (m. in. Witaminy C i cynku), dlatego należy pamiętać, by nie zabrakło ich w naszym jadłospisie.

Leczenie blizn

Nawet najlepsza pielęgnacja w trakcie gojenia ran, szczególnie tych większych i bardziej skomplikowanych, nie jest w stanie zapobiec powstawaniu nieestetycznych blizn, które często bywają powodem wstydu i kompleksów. W zależności od ich wielkości i stanu, ślady po różnego rodzaju ranach można redukować na wiele sposobów. Popularne dotąd metody chemiczne i chirurgiczne, coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi zabiegami laserowymi, które w bezbolesny i mniej inwazyjny sposób pomagają w usuwaniu uciążliwych blizn i przywracaniu skórze naturalnego wyglądu.

Źródła:
http://biotechnologia.pl/archiwum/charakterystyka-i-przebieg-procesu-gojenia-ran,3035
http://pspe.pl/files/pliki_old/Zeszyt_VII.pdf
http://www.cabines.pl/artykuly/384/metody-leczenia-blizn.html

Oceń artykuł

Średnia ocen 4/5, ilość głosów 5

Powiązane artykuły

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik, to problem, który spędza sen z oczu dużej części populacji. W jego zwalczaniu niezbędna jest właściwa pielęgnacja, która pomaga w leczeniu i przyspiesza znikanie zmian z twarzy. Jak wygląda właściwa codzienna pielęgnacja cery trądzikowej?

Przebarwienia i blizny po trądziku - jak się ich pozbyć?

Przebarwienia i blizny po trądziku to jedynie pozornie problem dotyczący wyłącznie nastolatków. Zdarza się, że po latach od wieku nastoletniego, trądzik i blizny po nim wciąż powodują dyskomfort, są źródłem kompleksów i braku pewności siebie. 

Perfekcyjny makijaż permanentny dla brunetek i blondynek – poznaj kluczowe różnice

Makijaż to doskonały sposób na podkreślenie atutów własnej urody. Każda kobieta jest w stanie dobrać go do swojej karnacji, kształtu twarzy czy koloru włosów i oczu. Dobór makeupu do typu urody odgrywa ważną rolę w sztuce makijażu, gdyż pozwala podkreślić to, co najlepsze w wyglądzie danej osoby.


Wszystkie treści zamieszczone w serwisie objęte są prawem autorskim i nie mogą być powielane ani rozpowszechniane lub rozpowszechniane dalej w jakiejkolwiek formie (elektronicznej i mechanicznej), w tym udostępniane w Internecie - bez zgody pisemnej Laser DeLux. Wykorzystanie treści w sposób niepożądany grozi konsekwencjami prawnymi. Strona internetowa Laser DeLux ma charakter edukacyjny, połączony z przedstawieniem oferty i usług. Zespół Laser DeLux dokłada wszelkich starań, by prezentowane treści miały jak największą wartość informacyjną. Redakcja nie ponosi jednak odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, który nie prowadzi działalności lekarskiej w postaci udzielania świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Zalecamy, by przed podjęciem wszelkiego rodzaju działań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.