WYBIERZ SALON:

4 fazy rozwoju cellulitu - poznaj przyczyny i etapy powstawania

makijaż wiosenny w pięknym wydaniuCellulit to powszechny problem współczesnych kobiet. Według różnych źródeł, z jego powodu cierpi 80-90% kobiet, mieszkających w krajach rozwiniętych. Jest to problem typowo kobiecy, szacuje się, że dotyczy jedynie 2% mężczyzn. Dlaczego natura jest tak niesprawiedliwa i obarczyła płeć piękną tym uciążliwym problemem? Poznajmy przyczyny powstawania cellulitu oraz przyjrzyjmy się jego stadiom.

Przyczyny powstawania cellulitu

Dlaczego cellulit jest tak powszechnym zjawiskiem i występuje nawet u szczupłych kobiet? Dlaczego omija mężczyzn? Kobiety mają znacznie wyższy poziom estrogenów, które wpływają na strukturę i sprężystość tkanki łącznej. Posiadamy również zupełnie inną budowę skóry, a właściwie inaczej ułożone włókna w tkance łącznej skóry właściwej. Mężczyźni posiadają włókna kolagenowe i elastynowe ułożone w siatkę, która podtrzymuje komórki tłuszczowe i naczynia krwionośne. Kobiety natomiast posiadają włókna ułożone równolegle, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna i rozciągliwa. Nie stanowi jednak dostatecznego podparcia dla komórek tłuszczowych, które zbijają się w grudki i przesuwają między włóknami. Pod wpływem ucisku włókna zmieniają swój kształt, a następnie twardnieją i tracą elastyczność.

Stadia powstawania cellulitu

Chociaż cellulit nie jest chorobą i występuje u większości kobiet, nie należy go ignorować. Zaniedbany rozwija się i przechodzi w coraz bardziej zaawansowane etapy

schemat powstawania cellulitu

Pierwszy etap powstawania cellulitu

Cellulit nie jest widoczny gołym okiem, zmiany można dostrzec w badaniu mikroskopowym. W tej fazie tkanka tłuszczowa jest dobrze rozłożona, a naczynka krwionośne są ułożone blisko komórek tłuszczowych. Temperatura w tkance łącznej również jest rozłożona równomiernie. Rozpoczyna się proces niszczenia drobnych naczyń krwionośnych. Przestają one funkcjonować prawidłowo, przez co skóra staje się słabiej odżywiona i dotleniona. Limfa zbiera się pomiędzy tkankami, a komórki tłuszczowe rosną i łączą się w niewielkie grupy. Można zaobserwować rozpad włókien kolagenowych i elastynowych.

W drugiej fazie powstawania cellulitu

Cellulit jest raczej niewidoczny, zwykle można dostrzec go po ściśnięciu skóry. Pojawiają się pęknięcia naczynek krwionośnych (mikrotętniaki). Ścianki kapilarne stają się coraz cieńsze, a komórki tłuszczowe oddalają się od nich. Temperatura w tkance łącznej rozkłada się nierównomiernie. W przestrzeni międzykomórkowej znajduje się coraz więcej limfy, a długotrwały obrzęk przyczynia się do powstania zmian w tkance łącznej wokół komórek tłuszczowych. Zaburzony zostaje także przepływ krwi.

Trzeci etap powstawania cellulitu

Zmiany są już widoczne gołym okiem, skóra przybiera postać „skórki pomarańczowej”, przy ucisku może pojawić się ból. Włókna kolagenowe i elastynowe stają się coraz grubsze i zaczynają otaczać naczynka krwionośne. Komórki tłuszczowe tworzą nowe skupiska, obniżeniu ulega temperatura, co przekłada się na osłabienie krążenia krwi. Niektóre części tkanki podskórnej ulegają zwłóknieniu, nasilają się także zaburzenia krążenia.

Zaawansowany cellulit 

„Skóra leopardzia”. Na skórze widoczne są uwypuklone zmiany i wyczuwalne są stwardnienia. Pojawiają się także ciemne obszary hypotermiczne (niedokrwienne) o obniżonej temperaturze.  Objawom mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, komórek tłuszczowych oraz tkanki łącznej. Skupiska kolagenu zmieniają się w twarde guzy, które uciskają włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne.

Zmiany, które występują na początku są odwracalne. Zwłaszcza przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów kosmetycznych. Do najskuteczniejszych metod należy karboksyterapia, czyli zwalczanie cellulitu przy pomnocy medycznego dwutlenku węgla. 

skorka-pomaranczy.jpg

Oceń artykuł

Średnia ocen 5/5, ilość głosów 3

Powiązane artykuły

Jak usunąć blizny, rozstępy, cellulit?

Każdy z nas posiada na swoim ciele pewne niedoskonałości. Niektóre powstały w naturalny sposób, inne mogą być wynikiem nieszczęśliwego wypadku lub następstw przebytej choroby.

Na czym polega karboksyterapia?

Czy istnieje jedna metoda, która pozwala skutecznie walczyć z wypadaniem włosów, cellulitem, rozstępami, czy nawet trądzikiem? Choć wydaje się to zupełnie niemożliwe, istnieje! W dodatku jest bardzo bezpieczna i bardzo skuteczna. Metoda ta nazywana jest karboksyterapią.

Karboksyterapia pod oczy i na rozstępy - 2 najbardziej popularne zastosowania zabiegu

Karboksyterapia jest metodą niepowtarzalną, o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Tak naprawdę niewiele zabiegów medycyny estetycznej pozwala poprawić kondycję włosów i zahamować ich wypadanie, zlikwidować cellulit i nadmiar tkanki tłuszczowej, usunąć rozstępy, cienie i worki pod oczami, a także drobne zmarszczki.


Wszystkie treści zamieszczone w serwisie objęte są prawem autorskim i nie mogą być powielane ani rozpowszechniane lub rozpowszechniane dalej w jakiejkolwiek formie (elektronicznej i mechanicznej), w tym udostępniane w Internecie - bez zgody pisemnej Laser DeLux. Wykorzystanie treści w sposób niepożądany grozi konsekwencjami prawnymi. Strona internetowa Laser DeLux ma charakter edukacyjny, połączony z przedstawieniem oferty i usług. Zespół Laser DeLux dokłada wszelkich starań, by prezentowane treści miały jak największą wartość informacyjną. Redakcja nie ponosi jednak odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w serwisie, który nie prowadzi działalności lekarskiej w postaci udzielania świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Zalecamy, by przed podjęciem wszelkiego rodzaju działań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.